אבחון בכף הרגל

איבחון בכף הרגל

כפות הרגליים אינן רק איברים החבויים בתוך נעליים, אלא שער חשוב לגוף ולנפש.

למעשה, כפות רגלינו מספרות הכול: איך אנו מרגישים, חושבים, מה חשוב לנו, הפוטנציאל שאנו נולדים עמו, ועד כמה אנחנו מממשים אותו.

כפות רגלינו מבטאות כיצד אנחנו "הולכים" את חיינו. חלוקת המשקל, היציבה, האופן בו אנו נעים יוצרים את מבנה כף הרגל, הסימנים והחריצים המיוחדים רק לנו.
סימנים אלו משקפים סימפטומים פיזיים, דפוסי התנהגות וחשיבה, טראומות שחווינו והשאירו את חותמן, הפוטנציאל עמו נולדנו (התכונות והכישרונות) והאם אנו מממשים אותו.
 
על ידי תרגום נכון של סימנים אלו ניתן להבין מה הגוף רוצה לומר דרך הכאב ולראות את הקשר בין הסימפטום הגופני (הכאב), לדפוס ההתנהגותי – דפוס שנוצר בעקבות טראומה, אורך חיים, חינוך, הרגלים והרבה "צריך" במקום "רוצה" .
תהליך האיבחון הרפלקסולוגי מתבצע דרך הסתכלות בכפות הרגליים והוא מבוסס על תורות ופילוסופיות מגבול הודו-טיבט. תורות אלו רואות את האדם השלם שמורכב מארבעת האלמנטים: אדמה, מים, אש ואויר.
 
כל אחד מארבעת האלמנטים מציין מערכת אחרת בגוף האדם ובמקביל את יכולותיו של האדם. חוסר איזון באחד היסודות (או יותר מאחד) יצביע על בעיה גופנית או ריגשית שהמטופל מתמודד איתה.

יסוד האוויר:

מבחינה פיזית יסוד האויר כולל את אברי הראש עד הכתפיים והוא מייצג את מערכת העצבים ומדבר על יכולת הסתגלות לשינוי בדפוסי החשיבה, גמישות מחשבתית, סקרנות רצון ללמוד ולהתפתח.
חוסר איזון ביסוד האוויר מביא עמו קבעון מחשבתי, עקשנות וחוסר רצון ללמוד דברים חדשים.
התופעות הגופניות יתבטאו בבעיות הקשורות למערכת העצבים, כאבי ראש, בעיות א.א.ג., בעיות ראייה, דריכות של שרירי הצוואר ועוד.

יסוד האש:

מבחינה פיזית יסוד האש כולל את אברי בית החזה והידיים והוא מייצג את מערכת השרירים ומדבר על יכולת היישום של רעיונות ורצונות, הסתגלות לשינוי מקצועי או מקום עבודה, עשייה מהלב, ביטוי עצמי, הסתגלות למערכות יחסים.
חוסר איזון ביסוד האש מביא עימו חוסר יעילות, איטיות, עשייה אוטומטית, שעמום ותחושה של תקיעות.
התופעות הגופניות יתבטאו במתח ונוקשות או רפיון בשרירים, בעיות בלחץ הדם, בעיות בזרימה לידיים, דלקות גידים, מועקה בחזה ועוד.

יסוד המים:

מבחינה פיזית יסוד המים כולל את אברי הבטן הפנימיים והוא מייצג את מערכת העיכול והשתן, מערכת הדם, הלימפה, הורמונים ונוזלי עמוד שידרה. ומדבר על יכולת ההסתגלות לעולם הרגשי, לאפשר לחוויות חדשות להיכנס לחיינו, להכיל אותם ולהסכים לחוות אותם, זרימה עם מצבים בחיים, איך אנחנו מעכלים, מעבדים ומפנימים אותם.
חוסר איזון ביסוד המים עשוי לגרום לפחד מכל התנסות חדשה, דיכאון, היסחפות ריגשית או לחילופין ליובש ואטימות רגשית.
התופעות הגופניות יתבטאו בחוסר האיזון יאופיין בעצירות או שלשול, בעיות מעיים שונות, דלקות, צבירת נוזלים ובצקות.

יסוד האדמה:

מבחינה פיזית יסוד האדמה כולל את סוף מערכת העיכול, אברי הרבייה האגן והרגליים, מייצג את מערכת השלד ומדבר על יכולת ההסתגלות למסגרות (עבודה, משפחה, לימודים) יכולת הנאה פיזית ונפשית יכולת הסתגלות וזרימה עם מצבים הקשורים לביטחון כלכלי.
חוסר איזון ביסוד האדמה יכול להעיד על קיבעון, קושי בתזוזה, קושי בלקיחת החלטות, והצמדות לרכוש.
התופעות הגופניות יתבטאו בחוסר איזון יתבטא בעייפות, חולשה, דלקות כרוניות, כאבים בעצמות ומפרקים, כאבי גב תחתון, רגליים ובעיות גניקולוגיות.
את כל האלמנטים הללו ניתן לראות בכף הרגל, לאבחן את איזונם או חוסר איזונם ולמצוא את הסיבות לכך.

האיבחון בכף הרגל מאפשר להגיע לשורש הבעיה ממנה סובל המטופל, ולבחור את טכניקת הטיפול המתאימה ביותר עבורו בכדי לפתור את הבעיה אחת ולתמיד, איבחון מדוייק מאפשר טיפול ממוקד.

רצוי מאד לא לעשות פדיקור לפני איבחון בכף הרגל בכדי לא להוריד את הסימנים מכף הרגל.
יבלות, עור קשה יבש, ציפורניים חודרניות, קילופי עור, פריחות וכדומה. כל הסימנים הללו עוזרים בתהליך האיבחון.

לאחר האיבחון מתחיל תהליך העבודה – יצירת מרחב ריפוי.

מה אומרים המטופלים?

דילוג לתוכן