איבחון רפלקסולוגיכפות הרגליים אינן רק איברים החבויים בתוך נעליים, אלא שער חשוב לגוף ולנפש.

למעשה, כפות רגלינו מספרות הכול: איך אנו מרגישים, חושבים, מה חשוב לנו, הפוטנציאל שאנו נולדים עמו, ועד כמה אנחנו מממשים אותו.

כפות רגלינו מבטאות כיצד אנחנו "הולכים" את חיינו. חלוקת המשקל, היציבה, האופן בו אנו נעים יוצרים את מבנה כף הרגל, הסימנים, והחריצים המיוחדים רק לנו.
 
סימנים אלו משקפים סימפטומים פיזיים, דפוסי התנהגות וחשיבה, טראומות שחווינו והשאירו את חותמן, הפוטנציאל עימו נולדנו (התכונות והכישרונות) והאם אנו מממשים אותו.
 
על ידי תרגום נכון של סימנים אלו ניתן להבין מה הגוף רוצה לומר דרך הכאב, ולראות את הקשר בין הסימפטום הגופני (הכאב), לדפוס ההתנהגותי - דפוס שנוצר בעקבות טראומה, אורך חיים, חינוך, הרגלים והרבה "צריך" במקום "רוצה" .
 
תהליך האיבחון הרפלקסולוגי מתבצע דרך הסתכלות בכפות הרגליים והוא מבוסס על תורות ופילוסופיות מגבול הודו-טיבט. תורות אלו רואות את האדם השלם שמורכב מארבעת האלמנטים: אדמה, מים, אש ואויר.
כל אחד מארבעת האלמנטים מציין מערכת אחרת בגוף האדם ובמקביל את יכולותיו של האדם.
 

יסוד האוויר: מבחינה פיזית כולל את אברי הראש עד הכתפיים, מייצג את מערכת העצבים  ומדבר על יכולת הסתגלות לשינוי בדפוסי החשיבה, גמישות מחשבתית, סקרנות רצון ללמוד ולהתפתח. חוסר איזון ביסוד האוויר מביא עמו קבעון מחשבתי, עקשנות וחוסר רצון ללמוד דברים חדשים. התופעות הגופניות יתבטאו בבעיות הקשורות למערכת העצבים, כאבי ראש, בעיות א.א.ג., בעיות ראייה, היתפסות של שרירי הצוואר ועוד.

יסוד האש: מבחינה פיזית כולל את אברי בית החזה והידיים, מייצג את מערכת השרירים ומדבר על יכולת  היישום של רעיונות ורצונות, הסתגלות לשינוי מקצועי או מקום עבודה, עשייה מהלב, ביטוי עצמי, הסתגלות למערכות יחסים. חוסר איזון ביסוד האש מביא עמו חוסר יעילות, איטיות, עשייה אוטומטית, שעמום ותחושה של תקיעות. התופעות הגופניות יתבטאו במתח ונוקשות או רפיון בשרירים, בעיות בלחץ הדם, בעיות בזרימה לידיים, דלקות גידים, מועקה בחזה ועוד.

יסוד המיםמבחינה פיזית כולל את אברי הבטן הפנימיים, מייצג את מערכת העיכול והשתן, מערכת הדם, הלימפה, הורמונים ונוזלי עמוד שידרה. ומדבר על יכולת ההסתגלות לעולם הרגשי, לאפשר לחוויות חדשות להיכנס לחיינו, להכיל אותם ולהסכים לחוות אותם. זרימה עם מצבים בחיים, איך אנחנו מעכלים, מעבדים ומפנימים אותם. חוסר איזון ביסוד המים עשוי לגרום לפחד מכל התנסות חדשה, דיכאון, היסחפות ריגשית או לחילופין ליובש ואטימות רגשית. התופעות הגופניות יתבטאו בחוסר האיזון יאופיין בעצירות או שלשול, בעיות מעיים שונות, דלקות, צבירת נוזלים ובצקות.

יסוד האדמהמבחינה פיזית כולל את סוף מערכת העיכול, אברי הרבייה האגן והרגליים, מייצג את מערכת השלד ומדבר על יכולת ההסתגלות למסגרות (עבודה, משפחה, לימודים) יכולת הנאה פיזית ונפשית יכולת הסתגלות וזרימה עם מצבים הקשורים לביטחון כלכלי. חוסר איזון ביסוד האדמה יכול להעיד על קיבעון, קושי בתזוזה, קושי בלקיחת החלטות, והצמדות לרכוש. התופעות הגופניות יתבטאו בחוסר איזון יתבטא בעייפות, חולשה, דלקות כרוניות, כאבים בעצמות ומפרקים, כאבי גב תחתון ורגליים ובעיות גניקולוגיות.

את האלמנטים הללו ניתן לראות בכף הרגל, לאבחן את איזונם או חוסר איזונם ואת הסיבות לכך.
האבחון מאפשר להגיע לשורש הבעיה ממנה סובל המטופל, ולבחור את טכניקת הטיפול המתאימה ביותר עבורו.

רצוי מאד לא לעשות פדיקור לפני איבחון בכף הרגל בכדי לא להוריד את הסימנים מכף הרגל.
יבלות, עור קשה יבש, ציפורניים חודרניות, קילופי עור, פריחות.... כל הסימנים הללו עוזרים בתהליך האיבחון.

לאחר האבחון מתחיל תהליך העבודה - יצירת מרחב ריפוי.