"תאמרי לי בבקשה... מה זה אומר, העור הקשה הזה על כרית כף הרגל?"

כרפלקסולוגית, או כפי שמכריי קוראים לי "הלוחשת לכפות הרגליים", זאת אחת השאלות הנפוצות ביותר.

עור קשה, יבש, קילופים, פצעונים ויבלות בכף הרגל אולי אינם מראה מלבב לרבים מכם אבל הם עולם ומלואו עבורי.

הם מאפשרים לי לאבחן בעיות פיזיות עכשוויות או את הפוטנציאל להיווצרותן בעתיד. להביא למודעות ולחשוף מה גרם לבעיה הפיזית לצוץ ובכך לאפשר שינוי לפני שהמצב מחמיר.

ולשאלת הגברת בואו ונראה מה מייצגת כרית כף הרגל הממוקמת מתחת לאצבעות:

מבחינה פיזית, כרית כף הרגל מייצגת את מערכת השרירים, מערכת הנשימה, הלב, הריאות, הסרעפת, הצלעות, שרירי החזה, הגב העליון והידיים.

מבחינה הוליסטית כרית כף הרגל מייצגת את יסוד האש האחראי על הדימוי העצמי, התפתחות האדם, כוח פיזי, כוח נפשי, שאפתנות, גמישות, שליטה, אהבה קבלה ונתינה.
יסוד האש הוא הכוח להזיז דברים פיזית ונפשית ומאפשר הוצאה לפועל של משאלות הלב, הרצונות והמחשבות.

כרית כף רגל, רחבה, חמה, אדמדמה ובשרנית מאפיינת אנשים שאפתנים, בטוחים בעצמם, אמיצי לב סמכותיים ואסרטיביים. אנשים בעלי שמחת חיים, פתוחים, ספונטניים,  חברותיים,  מביעים רגשות, אוהבים לתת ולעזור, יעילים וענייניים, "בולדוזרים" שמזיזים קדימה פרויקטים, מאמינים ביכולתם ולא מפחדים מהלא מוכר.

כרית כף רגל אדומה וחמה מאוד עשויה להצביע על אנשים שלוקחים על עצמם יותר מדי משימות או שיש אחריות רבה מידי על כתפיהם. הם צריכים כל הזמן להיות בשליטה ופעמים רבות יעדיפו לעשות את הדברים בעצמם, לא סומכים על אחרים ולא רוצים לאבד שליטה. אנשים אלו יהיו עסוקים בתרומה ובנתינה לאחרים, מעומק ליבם, אך יתקשו לבקש או לקבל עזרה מהסביבה בשעת הצורך.

מבחינה פיזית הם עשויים לסבול ממתח רב בשרירים (צוואר, גב עליון וכתפיים) לחץ דם גבוה, לחצים בבית החזה, הפרעות בקצב הלב ותחושת חנק עד בעיות לבביות.

ומה קורה כשעל הכרית מופיע עור קשה?

העור הקשה מאפיין פלישה של יסוד האדמה.
יסוד האדמה = עיסוק בצרכים הקיומיים, מסגרת, בטחון, יציבות.

המשמעות היא שהאדם מוותר על רצונותיו ומשאלות ליבו עקב אילוצים הקשורים לצרכים קיומיים. כשזורים חול על האש היא נחנקת ולבסוף כבית. כך גם בחיים, העור הקשה מעיד שהעיסוק בצרכים הקיומיים חנק את הספונטניות, ההתלהבות, היצירתיות, את הפתיחות לתת ולקבל אהבה.
התחושה הפיזית היא כמו "אבן על הלב".

אדמה על אזור המקביל ללב (עור קשה על הכרית מתחת לבוהן) יכול להעיד על אדם שוויתר על אהבה ותשוקה למען מסגרת משפחתית בטוחה ויציבה, או אדם שהעשייה, שמחת החיים והאהבה אבדו מההתלהבות ונכנסו למסגרת יעילה, נוקשה, פרקטית, מוקפדת "כי צריך לעשות, צריך להספיק, צריך...".

מבחינה פיזית, נקבל נוקשות וחוסר גמישות גם במערכת השרירים.
כאבים בשרירים, היתפסות והתכווצות של שרירים, מחלות שרירים.
גם שרירי הלב מאבדים מגמישותם ומביאים איתם חסימות, הסתיידויות ובעיות לב שונות.

אם נלך לפדיקוריסטית כדי להוריד את העור הקשה שנוצר בכרית זה לא יוריד את ה"אבן מהלב" ולא יסדר את לחץ הדם והמתח בשרירים, אך אם נגמיש את דפוסי ההתנהגות באמצעות טיפול הוליסטי (גוף / נפש) נחזיר בריאות, רוגע, גמישות, שמחת חיים, אהבה ונתינה לחיינו.

לאחר מספר טיפולים הוליסטיים, תופתעו לגלות שגם העור הקשה בכרית כף הרגל, כבר לא כל כך קשה.