מזל טוב! זכיתם בתעודת "אזרח ותיק". חלקכם פרשתם ממקום העבודה וחלקכם עדיין ממשיך במשרה חלקית. ה"גוזלים" כבר עזבו את הקן וכבר יש להם "גוזלים" משלהם והבעיה הגדולה ביותר בשלב זה של החיים היא הזמן הפנוי. מה עושים עם כל הזמן הזה... רק לפני דקה עוד רצנו אחר הילדים, תוזזנו בין עבודה, בית, קריירה, קיטרנו שאין לנו זמן לעצמנו...

ועכשיו, יש זמן, הרבה זמן... לחשוב, לדאוג, לעשות חשבון נפש, להעביר ביקורת, להרגיש שכואב פה וכואב שם ושוב לדאוג, "לחפור" בכל מני נושאים ומצבים שאפילו לא קשורים לכם, אבל יש זמן. החשש הגדול הוא שהזמן הפנוי יביא אתו תחושה של ריקנות, חוסר סיפוק, חוסר תכלית בחיים, ואיתם יגיעו הפסימיות, איבוד המשמעות לחיים ובסופו של דבר דיכאון ופגיעה בבריאות.

אריק אריקסון (פסיכולוג והוגה תאוריית "השלבים הפסיכו-חברתית") טען שהזקנה היא שלב התפתחותי נוסף בחיי האדם. הוא מכנה את שלב זה בחיי האדם כשלב ה"שלמות לעומת ייאוש"

השלמות- היכולת לראות את רצף החיים מתחילתו ועד סופו בפרספקטיבה מלאה וחיובית, קבלה עצמית וראיית הצלחותיו והישגיו של האדם, בתחושה של תרומה וסיפוק.

הייאוש-  ראיית החיים באופן פסימי, תחושה של קיפאון ואיבוד משמעות לחיים.

הבשורה הטובה היא שלכל אדם יש הבחירה כיצד יחווה את השלב הזה בחייו. הבחירה הטבעית היא לראות את החיים באור חיובי ולחיות באושר ובתחושת סיפוק. אבל איך עושים זאת?

אחד הכלים הטובים לעשות זאת הוא הרייקי.

הרייקי היא דרך חיים רוחנית, מערכת שלמה של ערכים, תודעה רוחנית, אהבה, חמלה ונתינה, המאפשרת לנו לחוות את עצמנו מחדש, לראות את התבניות המעכבות בדפוסי ההתנהגות והחשיבה שלנו ולמצוא בתוכנו את הכוח לשנות אותם לטובה.

הרייקי מהווה גם כלי טיפול נוח וזמין שאינו דורש זמן או מקום מיוחד לטיפול. הטיפול נעשה בעזרת הנחת ידיים עדינה על מרכזי אנרגיה ספציפיים בגוף, במטרה לחזק ולאזן את הגוף, ברמה הפיזית, הרגשית והרוחנית . טיפול ברייקי מרגיע את הגוף והנפש, לחצים ומתחים פנימיים, כעסים ופחדים, משתחררים ומכאן תהליך הריפוי בגוף מתאפשר ברמה טובה יותר. הרייקי עוזר להתמודד עם מצבי לחץ, מתח ודאגה  ומעצים את יכולת ההתמודדות עם חיי היום יום שהשתנו ועם הסביבה.

בסדנאות הרייקי לומדים להסתכל על מצבים בחיים בזוויות ראיה מגוונות, לשחרר כעסים, ביקורת, שיפוטיות והרגלים שונים שמשאירים אותנו מאחור ולכוון את חיינו לכיוון בריא יותר ונכון יותר עבורנו.

נראה שהרייקי עובד כמו "קוסם ששולף הפתעות מהכובע" אך הוא אינו "שרביט הקסמים". ללא מודעות עצמית ולקיחת אחריות על חיינו, שום שינוי לא יתאפשר.י

בפרשת הדרכים שבו נמצא כל "אזרח ותיק", הטיפול העצמי ברייקי, המודעות והעבודה העצמית, יסייעו לו לקבל שלב זה בחייו בהבנה ואהבה, למצוא כיוון חדש בחיים, להגיע לסיפוק עצמי ממה שכבר עשה והשיג בחייו וממה שעוד יוכל לתרום. מודעות זו תביא עמה שימחה, אופטימיות שלווה ובמילה אחת, שלמות.  

קריאה נוספת