חשבתם פעם שכפות הרגלים שלכם יכולות להוציא אתכם לחופשי?...

אם דמיינתם הליכה ברגליים יחפות על חול ים במקום קסום, או חשבתם שאני מתכוונת לבריחה ממקום העבודה, מהבית או ממצב לא נעים, זאת אפשרות, אבל כוונתי היא אחרת לגמרי.

השבוע שאלה אותי מטופלת, האם אני יכולה לחזק אצלה את נושא החופש. "מהו חופש בשבילך", שאלתי? "החופש לעשות דברים שאני רוצה, החופש לזוז קדימה ללא רעשים והפרעות..." היא ענתה.

יצאתי לשטח לשאול את שאלת השאלות.  "מהו חופש בשבילך?", או "מה יאפשר לך להרגיש חופשי/ה?"

מטופלת אחת ענתה שהיא מרגישה חופשיה כשיש לה מסגרת ברורה. מסגרת של עבודה, זמן, סדר יום קבועה. לעומתה, אחרת אמרה שהיא תרגיש חופשיה רק כאשר תפסיק לדאוג מכל דבר קטן.

מבחינתי, "חופש" זה הגשמה עצמית. שימוש בכישרונות וביכולות שלי, במינון הנכון לי.

המינון הנכון הוא שיביא את השקט הנפשי, השלווה, השמחה, ההנאה והזרימה.
כל דבר שהוא בחוסר או בעודף יפר את האיזון ויצור תסכול וסבל.

כפות הרגליים מאפשרות לאבחן את נושא ה"חופש" עבור כל אחד ואחד. היות וכל אחד הוא עולם ומלואו ולכל אחד ה"חופש" שלו.החופש לחשוב ללא רעשים, החופש ליזום, ליצור ולקדם פרויקטים, החופש להרגיש ולחוות והחופש לחיות בבטחה וליצור חיים.  

כל זאת ללא "הכבלים" שאנחנו מכניסים לחיינו. כבלים שיצרנו בעקבות טראומה, אורך חיים שלא מאפשר, חינוך, הרגלים, פחדים והרבה "צריך לעשות" במקום "רוצה לעשות". כל אלו מסיטים את האדם ממימושו העצמי.

כפות רגלינו מספרות איך אנו מרגישים, חושבים, מה חשוב לנו...

דרך כפות הרגליים ניתן לראות את הפוטנציאל הבסיסי שלנו ועם אילו כישרונות ויכולות הגענו לעולם. ניתן לראות האם אנחנו ממשים פוטנציאל זה ואם לא, מהם הסיבות לחוסר המימוש. האם אנחנו מכלים את כוחותינו במקום הלא מתאים? האם אנחנו משתמשים ביכולות שלנו יתר על המידה או פחות מהמידה?

אדם שמתחיל לסטות מהפוטנציאל הבסיסי שלו ישתמש באמירות כמו "אי אפשר", "אסור", "זה מסוכן",  "זה מפחיד" , "זה לא הזמן".

הוא ישתמש פחות במשאביו , יפסול אפשרויות, ימנע ממצבים חדשים ולא מוכרים ויתרחק מנטיות ליבו ומרצונותיו.

זכרו:

פוטנציאל ממומש יוצר תחושה של הרמוניה והגשמה, חיוניות שמחת חיים ובריאות.
האם זה מזכיר לכם תחושה של חופש?

פוטנציאל לא ממומש גורם לכעס, עצב, תסכול, התכנסות, סבל, כאב ומחלות.
תחושה ש "הכול סוגר עלי" בקיצור "כלא".

מימוש יתר של הכישרונות והיכולות שלנו יוצר עומס, לחץ וירידה בהנאה – ההפך הגמור מחופש.

וכפי ששמעתי מאחת ממטופלי "המתנות שאני מקבלת הופכות להיות מטלות, אני כבר לא נהנית, זה חונק אותי". ככל שהפער בין הפוטנציאל הבסיסי למה שקיים בפועל גדול יותר, כך עולה מצוקתו של האדם שבאה לידי ביטוי במצבו הפיזי והנפשי.

האיבחון הרפלקסולוגי מאפשר לראות את מידת המימוש העצמי, האם הוא בחוסר או בעודף, מה הוא המינון המדויק עבור המטופל שיצור עבורו את תחושת החופש.

הטיפול הרפלקסולוגי יחזק את האלמנטים המאפשרים שחרור ומיצוי הפוטנציאל הבסיסי וינקה את הרעשים המיותרים כמו פחדים, מחשבות טורדניות, הרגלים ודפוסים מעקבים כשהמטרה בראש וראשונה להגיע למינון המדויק לאותו מטופל שיצור אצלו את תחושת החופש.