מכירים את ה"צריכים"? אני פגשתי אותם במהלך כל תקופת החגים.

"צריך לערוך קניות", "צריך לארח לארוחה את הדודה מחדרה והחברים מגדרה", "צריך לטייל עם הילדים, לקחת לג'ימבורי, סופרלנד, לעזור עם שיעורים...", צריך להשיב למיילים, לקדם את העסק", "צריך","צריך" ושוב "צריך"....

באחד הערבים, תוך כדי מרדף אחר ה"צריכים", התחלתי להרגיש לחץ בבית החזה, דופק מהיר וקושי לקחת נשימה עמוקה.
הרגשתי איך בית החזה שלי, סוגר עלי.

"לקרוא לרופא?, לקחת אותך למיון?" שאל בעלי.

מיון???  לא כל כך מהר.

כרפלקסולוגית, אני מחפשת תמיד מה הסיפור מאחורי הסימפטום הפיזי.

האם הדרך בה האדם מנהל את חייו או משתמש בכישוריו, מתאימה לו? האם הוא מממש את רצון הלב?

אז מה היה לנו כאן, לחץ בבית החזה, קשיי נשימה ודופק מהיר? מה כל אלו מספרים לנו?

בית החזה והלב מיוצגים ע"י יסוד האש. יסוד האחראי על הדימוי העצמי, התפתחות האדם, עשייה, כוח פיזי, כוח נפשי, שאפתנות, גמישות, שליטה ואהבה.

יסוד האש מהווה את הכוח להזיז דברים פיזית ונפשית ומאפשר הוצאה לפועל של משאלות הלב, הרצונות והמחשבות.

במידה והאדם משתמש יתר על המידה ביסוד האש (אינטנסיביות, מעורבות יתר, שליטה, כפייתיות) הוא עשוי להרגיש מתח רב בשרירים, כאבים בעורף עם הקרנה לשכמות, כתפיים, ידיים, לחצים בבית החזה, הפרעות בקצב הלב ותחושת חנק עד בעיות לבביות.

כשהיסוד האש בחוסר (דימוי עצמי נמוך, תלותיות, ויתור על רצונות, חולשה וחוסר עוצמה) האדם עשוי להרגיש רפיון שרירים, עייפות, בעיות נשימה, אסטמה, לחץ דם נמוך ועוד.

אדם המרגיש חנוק בחייו, מוותר על רצונותיו בגלל שיקולים כלכליים, כדי להיות "בסדר", אדם שעושה "כי צריך", "חייבים", "לא נעים" ולא כי הלב רוצה, עשויי להרגיש  כאבים בבית החזה, קושי בנשימה ותחושה שבית החזה סוגר עליו. מצלצל לכם מוכר?

כן, כן, זה בדיוק כל ה"צריכים" שישבו עם כל כובד משקלם על בית החזה שלי ולא אפשרו לי לעוף ולעשות את מה שאני רוצה ואוהבת... לעבוד עם אנשים, להקנות להם את המודעות לאיתותי הגוף ולעזור להם להפוך את הכאב להזדמנות לשינוי באורח החיים.  

ומה יושב לכם על הלב?