נרות הופי עובדים על עור התוף, האוזן התיכונה, חצוצרות השמע ומערכת הסינוסים. מטרת הטיפול היא לאוורר את האוזן התיכונה ולמנוע הצטברות מחודשת של נוזלים באוזן.

את הנר מחדירים לחלקה החיצוני של תעלת האוזן, והנר יוצר יניקה קלה (אפקט הארובה) המאפשר לאדים לעסות בעדינות את עור התוף ואת תעלת השמע.

פעולה זו משרה תחושה נעימה של חמימות וגורמת לאיזון של לחץ במצח, האוזניים והסינוסים. אפקט הארובה מרגיע ומועיל לכאב אוזניים, כאב ראש, רעש באוזן, מתח ועצבנות. החום שהנר יוצר מרחיב במעט את כלי הדם ומאפשר ספיחה של נוזלים למערכת הלימפה.

שילוב של עיסוי לימפתי באיזור הפנים בסיום הטיפול בנרות הופי מזרז את עבודת הלימפה ומסיי ליעילות הטיפול באוזניים.

יתרונות אלה ידועים כבר למעלה מ-19 שנים ואושרו על ידי אלפי רופאים ברחבי העולם.

ההשפעה הפיזית לאחר הטיפול מתוארת לעיתים קרובות כתחושה מרגיעה, תחושת הקלה של לחץ וכאב, בעיקר באוזן ובאיזור הראש.

הטיפול עשוי לגרום באופן ספונטני לפתיחת מערות האף לנשימה חופשית יותר ותחושה טובה יותר של ריח, גם כאשר האף נסתם לפני הטיפול. הטיפול מועיל במצבים של: נוזלים באוזניים, סינוסיטיס, איזון לחצים באוזניים, כאב ראש, טיטוס ומצבי לחץ ומתח.

מטופלים מדווחים על הפחתה מיידית של לחץ וכאב (אוזניים וראש), נשימה חופשית דרך באף, הפחתת גודש באף, סינוסים פתוחים, ומספרים שהטיפול מרגיע ותורם לכושר הריכוז.

בניגוד לאמונה הרווחת, נרות הופי אינם שואבים שעוות אוזניים או נוזלים במעלה הנר מתוך תעלת האוזן. רוב השאריות שנשארות בנר לאחר הטיפול הם למעשה שוועת דבורים ודבש מהנר עצמו שלא נשרפו לחלוטין.