לנשום...לשאוף... לנשוף...פעולה אוטומטית, לכאורה מאוד פשוטה, לא צריך לחשוב עליה. אבל לאוכלוסייה שלמה, הפעולה הפשוטה הזו היא ממש מבצע.

בעשור האחרון אנו עדים לעלייה משמעותית  במספר חולי האסטמה.

כידוע, אסטמה היא מחלה של דרכי הנשימה, מאופיינת בתגובתיות יתר לגירויים שונים (בדומה לתגובה אלרגית). במצב של התקף, ישנה הצרות בסמפונות (נפח האוויר קטן), מלווה בתהליך דלקתי, בצקת מקומית והפרשת ריר המקשה בעיקר על הוצאת האוויר (נשמע כצפצוף בעת הנשיפה).

הטיפול הקונבנציונאלי באסטמה הוא נטילת תרופות כגון ונטולין, המרחיבות את שרירי הנשימה על ידי הרפיית שרירי הסמפונות, ותרופות שתפקידן להפחית את תופעות הדלקת בדרכי הנשימה, להקטין את הבצקת וההפרשות.

אולם, ישנה אפשרות לטפל בחולי אסטמה בעזרת רפלקסולוגיה הוליסטית, כטיפול מניעתי ובזמן התקף.

כפות הרגליים הן שער חשוב לגוף ולנפש שלנו. אם מפעילים בחוכמה שערים אלו ניתן לרפא קשת רחבה של בעיות פיזיות ורגשיות.

מה מספרות כפות הרגליים על אסטמה?

בית החזה והריאות, שם מתפתחת ה"דרמה" (תגובת יתר), משתקפים בכף הרגל באזור הכריות. איזור זה מיצג את יסוד האש.

יסוד אש מאוזן יתאפיין בכרית בשרנית, אדומה וחמימה. כרית כף הרגל של אדם הסובל מאסטמה תראה בדרך כלל חיוורת יותר, ריקה יותר ומכונסת. במקרים מסוימים הכרית תהייה לחה וקרירה או יבשה שבלחיצה עליה נוכל לראות צבע צהבהב.

מה מספר לנו יסוד האש?

יסוד האש כולל את מערכת הנשימה המקשרת בין הסביבה החיצונית לפנים הגוף, הכנסת האוויר פנימה והוצאתו כפסולת.

שאיפה היא פעולה אקטיבית, מדגימה את היכולת לקחת אוויר או מה שהחיים מציעים.

נשיפה היא פעולה פסיבית, מדגימה את היכולת לקבל ולשחרר משהו מבפנים החוצה.

בהתקף אסטמה קיים קושי להוציא את האוויר, ז"א קושי לשחרר חוויה רגשית, פחד, כעס או תסכול.

יסוד האש מייצג את הדימוי העצמי, יכולת התקשורת עם החוץ, הוצאה לפועל של משאלות הלב, רצונות ומחשבות, יכולת שליטה, הצבת גבולות, עצמאות, אחריות, גמישות והיכולת לקבל ולשחרר חוויות רגשיות.

בהיבט הרגשי, יסוד האש מדגים איך אנחנו תופסים את עצמנו ביחס לסביבה, האם אנחנו מרגישים אהובים באופן המספק אותנו? האם אנחנו מקבלים מספיק מרחב בסביבה האישית שלנו? גם יותר מדי אהבה והגנה יכולים להוביל לתחושת מחנק ודריכות פיזית באזור בית החזה. שרירים דרוכים מצמצמים את נפח הריאות ומשבשים את הוצאת האוויר החוצה, התוצאה ריבוי ליחה וקוצר נשימה.

במקרים רבים נוכל לראות קשר בין התקף אסטמה לחוויה רגשית כבר בינקות, כמו טראומה בלידה, גמילה, חווית "נטישה" כשההורים יוצאים לעבודה, התמודדות עם גבולות. חוויות שנחוות כ"דרמה" וקשות לשחרור או יצירת "דרמה" כדי לקבל את הבמה.  

בעזרת טיפול רפלקסולוגי, ניתן לטפל בהיבטים הפיזיים והרגשיים של האסטמה.

בהיבט הפיזי- הסובלים מאסטמה , מדווחים על שרירי בית חזה ושכמות דרוכים, נוקשים וכואבים.
עצם החזה (סטרנום) רגישה למגע, ריבוי ליחה וכמובן קשיי נשימה.

בעזרת טכניקות עבודה על אזור הכריות בכף הרגל, ניתן לשחרר ולהרפות את שרירי בית החזה, ליצור אפשרות טובה יותר לכניסה ויציאה של אוויר.

הורים לילדים חולי אסטמה ובני / בנות זוגם של החולים, יכולים ללמוד טכניקות להרפיית שרירי בית החזה, דרך כפות הרגליים, שבאמצעותם יוכלו להקל על החולה בזמן התקף אסטמה.

ניתן לעבוד על ההיבטים הרגשיים, ע"י איזון יסוד האש המייצג את הדימוי העצמי, השליטה והיכולת לקבל ולשחרר חוויות רגשיות.